„Czasami mi się wydaje, że ten kraj jest chory psychicznie.”

Drukuj

Ludzie narracje "Kaczyńskiego" kupują, jak nie co 4 lata to i tak zbyt, w polskiej historii, często... Jesteśmy beznadziejnym i głupim społeczeństwem. Nie potrafimy się uczyć na własnych fobiach i błędach z przeszłości i dążyć do postępu ( w oparciu o zalążki posiadanego kapitału ludzkiego ) w przyszłości... Nie zasługujemy na państwo, bo nie wiemy czym ono jest i czym powinno być. Tego społeczeństwa nie da się już skleić, nie ma ani czym, ani tak na prawdę po co.

cora_blogPokusa smoleńskiej Norymbergi jest więcej niż realna. Nic tak bardzo i konsekwentnie nie irytuje mnie, jak polskie społeczeństwo.

Nie chodzi o to, że z równowagi od lat wyprowadza mnie ten idiotyczny romantyzm będący wypadkową mesjanizmu, winkelriedyzmu i innych koncepcji zakładających dogmat o nieomylności roli wielkiej, pokrzywdzonej Polski jako Chrystusa Europy. Nie jest to również historycyzm osadzony na rytualnym, corocznym onaniźmie zbiorowym wokół wydarzeń z 3 maja, 4 czerwca, 15 i 22 lipca, 1 oraz 15 sierpnia a także 1 września i w końcu 13 grudnia.

Nie chodzi nawet o zbiorowy fetysz grzebania w aktach i wykazywania, kto w czasach PRL był prawy i sprawiedliwy a kto był komuchem czy SB-kiem. Czy okrągły stół był sukcesem, czy zdradą. Nie ma to również nic wspólnego z fantazmatem II RP, jako urojonego w zbiorowej świadomości, idealnego wzorca państwowości i okładania się argumentami, czy obóz piłsudczykowski miał racje w sporze z obozem narodowo-radykalnym. Tym bardziej nie chodzi o oś konfliktu wokół wyższości Jagiellonów nad Piastami, czy przyczyny rozbiorów.

Przyczyną jednoznacznie negatywnej oceny „polactwa” jest dziedziczony przez nas gen warcholstwa i anarchii. To wieczne niezadowolenie, ta kontestacja zewnętrzna (źli sąsiedzi) i wewnętrzna (wojna polsko-polska) i ustawiczne wychodzenie przed szereg z przecenianiem swojego wpływu na bieg zdarzeń i wszechrzeczy. Ten brak zasad i wartości. Ta folwarczno- zaściankowa, wsteczna, przaśna mentalność z butami pełnymi słomy w tych Mercedesach czy Pendolino (nawet a może przede wszystkim) w dużych miastach. To zbiorowe poczucie pokrzywdzenia przez „innych” – Żydów, zaborców, Niemców, ruskich, postkomunistów a teraz eurokratów.

Szkoda moim zdaniem czasu i energii na przekonywanie tego społeczeństwa do istoty demokracji liberalnej opartej na trójpodziale władzy – a zwłaszcza wykazywania , że sądownictwo musi być niezależne i niezawisłe od innych władz. Demokracja nam uwiera, jakieś wybory na które i tak nikt nie chodzi, niejasny podział władzy, jakiś imposybilny Prezydent, Rząd, Sejm, które jeszcze muszą się porozumiewać, a do tego te elity prawniczo-sądowe, co to wszystko są w stanie zepsuć, bo zawsze wiedzą najlepiej. Nie tak wyobrażamy sobie rodzinny House of Cards, czyli Wielką Polskę.

Może my genetycznie potrzebujemy wodza, watażki, króla, który walczyć będzie o prawdziwą Polskę, który nie popuści zbrodni smoleńskiej i reparacji wojennych. Który pokaże kto był najbardziej w świecie pokrzywdzony a kto najmniej pomocy otrzymał? Który będzie się domagać tego żeby „Polska była Polską”. Który w końcu powie wprost „Make Poland Great again” w koszulce z burym czy innym ogniem. Do tego narodu i tak żadne racjonalne argumenty nie dochodzą i nigdy nie dojdą. Za to jak nóż w masło trafia do suwerena Jarosław Kaczyński, który stwierdza , że „nikt nie narzuci nam swojej woli z zewnątrz; nawet jeśli w pewnych sprawach będziemy w Europie sami, to pozostaniemy tą wyspą wolności, tolerancji, tego wszystkiego, co tak silnie było obecne w naszej historii. Cierpliwość, spokój, pewność, że mimo różnic zdań idziemy razem. To wszystko musi nam towarzyszyć, bo to zapewnia, że pewnego dnia będziemy mogli powiedzieć, że mamy IV Rzeczpospolitą, że Polska została naprawiona, że naprawa RP została zakończona, że mamy taką Polskę, której chcemy: Polskę sprawiedliwą, Polskę suwerenną, Polskę niepodległą i wolną. Zwycięstwo jest blisko, tylko musimy dalej, cierpliwie, z pełną determinacją iść do przodu”.

Idziemy zatem konsekwentnie do przodu. Co warte jest społeczeństwo, które zaraz zrobi ostatni krok do osiągnięcia sukcesu, zakończonego upadkiem ze sporej wysokości do ciemnego rowu, do którego światło nie dochodzi? Sadomasochizm, głupota, destrukcja – co nas charakteryzuje? Kto i dlaczego zrobił temu narodowi wiekopomną krzywdę, w postaci ulokowania nas między Niemcami a Rosja? Ludzie narracje „Kaczyńskiego” kupują, jak nie co 4 lata to i tak zbyt, w polskiej historii, często…

Jesteśmy beznadziejnym i głupim społeczeństwem. Nie potrafimy się uczyć na własnych fobiach i błędach z przeszłości i dążyć do postępu (w oparciu o zalążki posiadanego kapitału ludzkiego) w przyszłości… Nie zasługujemy na państwo, bo nie wiemy czym ono jest i czym powinno być. Tego społeczeństwa nie da się już skleić, nie ma ani czym, ani tak na prawdę po co.

Czytaj również
 • https://500px.com/jackguzuta Jacek

  diagnozy, diagnozy, diagnozy, a ktoś już wie co zrobić żeby było normalnie?

  • Wojciech Małecki

   Zamiast 500+ dofinansować naukę i szkoły wyższe.

 • Andrzej Fol

  Histeryzuje Pan jak dziecko. Stawia Pan tezy, które podważają „demokrację ilościową”- czyli taką jakiej hołdują socjaliści Europejscy i z IIIRP: PO-PiS-ZSL-SLD-Nowoczesna… KOD. Ma Pan swoje lata i dochodzi Pan do podstawowych wniosków dopiero teraz? Że demokracja ilościowa = populizm i rządy skorumpowanego publicznymi pieniędzmi motłochu? Przecież uzależnienie obywatela od drobnych publicznych datków, publicznej emerytury to jawna wrogość w stosunku do rozwoju mentalnego obywatela. To niewolnicza zależność- mamy Twoje pieniądze i nie fikaj. Jak w Rosji Putina- daje hołocie jakieś ochłapy a Ci go za to kochają. To samo robili latami socjaliści IIIRP: PO-PiS-ZSL-SLD… co Pana dziwi?

 • Wojciech Małecki

  Ma Pan całkowitą rację. Społeczeństwo polskie jest tępe i głupie a przy tym przekonane o swojej wyjątkowości i wyższości. W czym to się przejawia ilustrują rozmowy, które przeprowadzałem z architektami, gdy przymierzałem się do budowy domu pasywnego. Fotowoltaika? Po co to Panu? Widzi Pan na dachach panele? Nie. Polacy są najbardziej przedsiębiorczym narodem w Europie i gdyby to było opłacalne wszyscy by je montowali. Tak argumentują nie ludzie po podstawówkach. Taką argumentacje słyszałem od ludzi po studiach, architektów.

  • Wojciech Małecki

   Oto następny dowód na bezkrytycyzm ludzi opisujących naszą rzeczywistość.
   „Polacy są narodem obdarzonym niezwykłą mądrością, skoro wciąż, pomimo wszystko, niektórzy z nich gotowi są z racjonalnej kalkulacji popierać tych, którzy nie potrafią przemawiać do zbiorowych emocji, ignorując podstawowe prawidła polityki.”

 • Roman Masina

  Spadaj bydlaku, przez takie jak ty kanalie długo nie było Polski na mapach Europy.

 • Michasia Stanek

  Po przeczytaniu tego tekstu przyszedł mi na myśl cytat z towarzysza Gierka: ”Staliśmy już nad przepaścią ale uczyniliśmy znaczący krok naprzód”. Nigdy nie żyłam w PRL, znam go jedynie z opowiadań taty i z książek, ale mam wrażenie, że historia się powtarza… Jest strasznie i przerażająco.